Veterinarski fakultet - prikaz tečajeva cjeloživotnog usavršavanja

Prikaz tečaja

Fiziologija i patofiziologija probave i mijene tvari u preživača

Tip tečaja: Specijalistički tečaj Područje: Animalna proizvodnja i biotehnologija


Prilikom uplate, uplatnicu ispunite na slijedeći način:

Uplata na: Veterinarski fakultet, Zagreb, Heinzelova 55
IBAN: HR1723600001101354554
Poziv na broj: 221-06
Svrha: Tečaj 221-[prezime i OIB polaznika]

Napomena: uplate moraju biti zaključene najkasnije sedam (7) dana prije početka tečaja.



Voditelj tečaja
prof. dr. sc. Zvonko Stojević
Zavod za fiziologiju i radiobiologiju

Iskustvo i kompetencije
Kompetencije Voditelj tečaja nastavnik je predmeta "Fiziologija domaćih životinja". Usko je usmjeren na područja metabolizma, probave, endokrinologije i neuroimunologije. Pročelnik je smjera "Fiziologija" na poslijediplomskom studiju: "Veterinarska medicina" (1999-). Predavač je na istom poslijediplomskom studiju u smjeru "Teriogenolgija". Također, nastavnik je na doktorskom studiju pri Medicinskom fakultetu i PMF-u, kolegij: psihoneuroimunologija. Voditelj je do sada uspješno provedenog tečaja: "Biokemijske i hematološke pretrage krvi kao pokazatelj zdravstvenog stanja i uzgojnog statusa životinja". Voditelj je tri znanstvenoistraživačka projekta (MZOŠ-RH), dva znastvenoistraživačka projekta financirana od MPŠ - VIP projekti i jednog tehnologijskog projekta financiranog od strane MZOŠ-RH. Mentor je 16 diplomskih, 2 studentska, 4 magistarska i 2 doktorska rada. Do sada je objavio ukupno 96 bibliografskih jedinica. Iskustva Brojna stručna i znanstvena istraživanja na farmama mliječnih krava putem praćenja biokemijskih pokazatelja, prvenstveno praćenjem metaboličkog profila. Primjerice najvećih uzgajivača u RH (Vagovina, Osatina, Branjevina, Orlovnjak, Virovitica, Virje itd.). Suradnja s "Veterinom d.d." u primjeni propionata u hrani muznih krava, "Centrom za reprodukciju u stočarstvu Hrvatske", TSH Koprivnica. Rezultati ovih spoznaja prezentirani su u brojnim međunarodnim i domaćim kongresnim priopćenjima te kroz brojne radove. Također, na osnovi rezultata sklopljeni su brojni ugovori o suradnji i daljnjem radu.


Suradnici

   Blanka Beer Ljubić, dipl. ing. med. biokem.  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  biokemijski analitičar
 dr. sc., dr. vet. med., zn. sur. Natalija Filipović  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  predavač
 doc. dr. sc. Mirna Robić  Zavod za patološku fiziologiju  predavač
 kem. tehn. Jasna Sačer  Zavod za fiziologiju i radiobiologiju  tehnički suradnik



Sažetak
Probava u složenom želucu specifična je u odnosu na onu u monogastričnih životinja. Simbiotski odnos mikropopulacija - preživač čini jedinstvenu cjelinu u kojoj domaćin (preživač) daje idealne uvjete za rast i razmnožavnaje mikropopulacije.  Mikropopulacija pak daje domaćinu (preživaču) produkte razgradnje ingesta: niže masne kiseline, kao i vlastitu masu kao izdašni izvor bjelančevina i masti te vitamina topivih u vodi, prvenstveno vitamina B-kompleksa. Taj proces suživota odvija se u fiziološkim uvjetima besprijekorno. Međutim, sustav je podložan brojnim poremećajima, kojima je najčešći uzrok nepravilna hranidba, kao i nagle promjene sastava hrane, koje rezultiraju promjenama u sastavu mikropopulacije, a samim time i uvjetima fermentativne probave. Probavni poremećaji preživača očituju se promjenom pH sadržaja predželudaca, poremećajima u motorici i promjenama u sastavu produkata fermentativne razgradnje ingesta. Primjerice, lužnato vrenje (pH iznad 7,0) povezano je s pojavom truležnih procesa, amonijakalnog vrenja, tvorbom biogenih amina i atonijom buraga. S druge strane, acidoza buraga izazvana je prvenstveno prekomjernim konzumiranjem lakotopivih ugljikohidrata ili drugim čimbenicima koji doprinose padu pH predželudaca. Tvorba nižih masnih kiselina i njihov omjer u sadržaju predželudaca uvjetuju intenzitet energetskog metabolizma u različitim fazama proizvodnje. Ključni trenutak energetskog disbalansa je početak laktacije, kada proizvodnja mlijeka naglo raste, a time i potrebe za hranjivim tvarima koje se koriste za sintezu sastojaka mlijeka. Posljedično tome dolazi do niza metaboličkih poremećaja koji se očituju kako klinički tako i subklinički. Od osobitog značenja su upravo subklinički poremećaji koji se ne očituju vidljivim znakovima bolesti, već uzrokuju smanjenu proizvodnju, poremećaje u spolnom ciklusu i patološke promjene na pojedinim organima (jetra, kosti), koje će i u sljedećoj laktaciji nepovoljno djelovati na proizvodnju mlijeka i plodnost te time umanjiti ekonomsku korist.
Cilj tečaja je upoznati polaznike s najnovijim spoznajama o fiziologiji i patološkoj fiziologiji probave u preživača te povezati ulogu probave s metabolizmom. Tijekom tečaja polaznicima će biti obrazložene metaboličke promjene u različitim fazama proizvodnje, s naglaskom na metaboličke poremećaje koji nastaju kao posljedica visoke laktacije. Osobita pozornost posvetit će se poremećajima energetskog metabolizma, prometa minerala i bjelančevina, te promjenama u funkciji pojedinih organa. Kroz praktični rad u laboratoriju polaznicima će se prikazati mogućnost rane dijagnostike subkliničkih poremećaja te preveniranja materijalnih gubitaka.


Mjesto održavanja
Berek, Bjelovar

Datum-i održavanja tečaja:
 dogovorno 

Trajanje tečaja:
2 dana

Tiskani materijal:
da

Predviđeni broj polaznika:
od 0 do 15

Uvjetovanost tečaja:
dr. vet. med.

Ukupna cijena:
1056,91 Kn

Program tečaja:

Dan Od Do   Tema
 1  09:00  09:45   nastavni sat   Osnovna načela probave u preživača, razvoj predželudaca, simbiotski odnos mikropopulacija-preživač
 1  09:45  11:15   nastavni sat   Mehanički čimbenici probave u predželucima
 1  11:15  11:30   stanka   
 1  11:30  13:00   nastavni sat   Probava ugljikohidrata, bjelančevina i masti u predželucima, energetika probave
 1  13:00  13:15   stanka   
 1  13:15  14:00   nastavni sat   Osnove poremećaja u simbiotskom odnosu, acidoza, alkaloza, poremećaji u motorici
 1  14:00  14:45   nastavni sat   Metabolički putevi i energetika vrenja
 2  09:00  09:45   nastavni sat   Energetski metabolizam u vrijeme laktacije
 2  09:45  10:30   nastavni sat   Metabolički poremećaji u preživača
 2  10:30  10:45   stanka   
 2  10:45  11:30   nastavni sat   Koštana pregradnja i poremećaji vezani uz metabolizam kalcija i fosfora
 2  11:30  12:15   nastavni sat   Praktični rad po skupinama
 2  12:15  12:45   nastavni sat   Pisani ispit
 2  12:45  13:15   stanka   Ispravak pisanog ispita
 2  13:15  14:00   nastavni sat   Rasprava i anketa

  [povratak na listu]

Izradio Odsjek za informatiku